Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

Ogólnopolskie Badanie Nałogów
02 maja 2023

Czy zażywanie substancji psychoaktywnych wpływa na seksualność człowieka?

Substancje psychoaktywne są stosowane przez człowieka od wieków, a jednym z powodów, dla których są używane, jest ich wpływ na seksualność. Część z tych substancji wzmacnia doznania seksualne, wydłużając orgazm, zmniejszając poczucie wstydu i lęku przed bliskością, a także redukując ból.

 

Pozytywne konsekwencje występują na początku stosowania substancji, zwłaszcza gdy są one przyjmowane w małych dawkach. W przypadku długotrwałego i chronicznego stosowania istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji.

 

  • Alkohol – początkowo działa rozluźniająco i przeciwbólowo, a także ułatwia kontakt seksualny, obniżając poziom lęku. Długotrwale stosowany może doprowadzić do trudności w podnieceniu, spadku odczuwanego pożądania, zaburzeń lubrykacji pochwy, zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także bezpłodność.
     
  • Marihuana – wpływ marihuany na seksualność nie został do końca poznany. Ostatnie badania pokazały, że osoby palące marihuanę częściej uprawiały seks od osób niepalących. Inne źródła sugerują, że długotrwałe stosowanie marihuany może powodować spadek testosteronu, a przez to spadek potrzeb seksualnych.
     
  • Opioidy – na początku opioidy, ze względu na działanie przeciwbólowe mogą, ułatwiać stosunek seksualny. Substancje te szybko mogą jednak spowodować anorgazmię, brak miesiączki, zmniejszenie potrzeb seksualnych, zaburzeniem erekcji łechtaczki i prącia, a także opóźnienie wytrysku.
     
  • Stymulanty – środki takie jak kokaina, amfetamina czy mefedron, a także po części MDMA, działają rozhamowująco – zwiększają otwartość na innych ludzi, powodują wzrost podniecenia, a także pożądania, obniżają poziom lęku. Długotrwale stosowane stymulanty mogą powodować zmniejszenie potrzeb seksualnych, opóźnienie wytrysku u mężczyzn, opóźnienie lub brak orgazmu u kobiet.

 

Wpływ na seksualność człowieka jest zależny więc od dawki i częstotliwości przyjmowania substancji. Doświadczane negatywne symptomy zazwyczaj mijają w wyniku utrzymywania abstynencji.

 

 

Kontakt

Kontakt

Finansowanie

Finansowanie

Nawigacja

Fundusze Europejskie
Ogólnopolskie Badanie Nałogów

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone

adres:
Upalna 1A lok. 76
15-668 Białystok

adres:
Upalna 1A lok. 76
15-668 Białystok

Ogólnopolskie Badanie Nałogów jest finansowane w ramach projektu: "Opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych, opartych na uczeniu maszynowym metod przewidywania i redukcji ryzyka nawrotów w uzależnieniach”.
Nr umowy o dofinansowanie POIR.01.01.01-00-1051/20-00. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Oś priorytetowa 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa. Działania 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw. Poddziałania 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.


Krótki opis projektu

Celem projektu jest opracowanie technologii nakierowanej na monitorowanie i przewidywanie ryzyka nawrotu w uzależnieniach i udzielenie wsparcia osobom w trakcie lub po terapii uzależnień w zakresie minimalizowania ryzyka nawrotu.


Wartość projektu: 8 625 487,79 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 6 101 863,76 PLN

Działania spółki są finansowane w ramach projektu: „Opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych, opartych na uczeniu maszynowym metod przewidywania i redukcji ryzyka nawrotów w uzależnieniach”. Nr umowy o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-1051/20-00. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 Osi priorytetowej 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa Działania 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw Poddziałania 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa

Krótki opis projektu

Uzależnienia są bardzo istotnym społecznie problemem, dotykającym około 9% społeczeństwa. Co roku z terapii uzależnień korzysta w Polsce około 350 000 osób, w USA 3,1 mln, w UK 627 000. Badania pokazują, że średnio 65% z tych ludzi wraca do uzależnienia w ciągu 2 lat po zakończeniu terapii. W każdym przypadku nawrót jest dramatem uzależnionego oraz jego bliskich. W wielu przypadkach kończy się śmiercią.


Wartość projektu: 8 625 487,79 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 6 101 863,76 PLN