Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

Ogólnopolskie Badanie Nałogów
15 sierpnia 2022

Jak sobie radzić z napadami objadania się?

Osoba, która doświadcza napadów objadania się, może przeżywać silny wstyd, poczucie winy, a także bezsilność wywołaną wieloma próbami kontrolowania ilości spożywanego jedzenia.

 

Istnieje kilka uniwersalnych sposobów mogących wspomóc odzyskiwanie kontroli nad objadaniem się. Oto kilka z nich:

 

1. Nie stosuj restrykcyjnej diety

 

Jedno z badań przeprowadzonych wśród dorastających dziewcząt wykazało, że powstrzymywanie się od jedzenia, a także wykluczanie niektórych produktów, może skutkować występowaniem napadów objadania się. 

 

Zamiast powstrzymywania się od jedzenia, warto wprowadzić kilka zdrowych zasad: 

 

  • postaraj się jeść nieprzetworzone jedzenie, 
     
  • jedz około 4-5 posiłków dziennie co 3 godziny, 
     
  • zadbaj o to aby w codziennej diecie znalazły się warzywa, owoce, a także produkty pełnoziarniste,
     
  • zmniejszaj stopniowo ilość spożywanych smakołyków.

 

2. Weź udział w treningu mindfulness

 

Mindfulness jest techniką, która obecnie jest bardzo skrupulatnie badana, a jej skuteczność w leczeniu zaburzeń odżywiania jest udokumentowana naukowo. 

 

Polega na zwracaniu uwagi na emocje oraz bodźce z ciała pojawiające się „tu i teraz”. 

 

3. Zastosuj relaksację 

 

Podobną techniką do mindfulness jest relaksacja Jacobsona, która polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych powodując poczucie rozluźnienia i relaksu. 

 

Bezpłatne nagrania są dostępne w internecie. Aby były skuteczne warto stosować relaksację co najmniej 3-4 razy w tygodniu.

 

4. Pij dużo wody

 

Jedno z badań wykazało, że picie 500 ml wody przed posiłkiem, skutkowało zmniejszeniem się ilości spożywanych kalorii o 13%. Picie wody przyspiesza metabolizm przyczyniając się do spadku wagi. 

 

Dzienne zapotrzebowanie wody różni się w zależności od płci. Zgodnie z sugestiami badaczy, mężczyźni powinni wypijać od 2.5 do 3 litrów, a kobiety od 2 do 2.5 litrów.

 

5. Spożywaj więcej błonnika

 

Metabolizm błonnika zachodzi wolniej niż innych składników spożywczych. Błonnik powoli przedostaje się przez układ trawienny powodując utrzymywanie się uczucie sytości. 

 

Najwięcej błonnika można znaleźć w kaszy gryczanej, ryżu brązowym, pieczywie żytnim, a także w otrębach.

 

6. Jedz śniadania bogate w białko

 

Jedzenie śniadań bogatych w białko zmniejsza poziom grenuliny – hormonu odpowiadającego za odczuwanie głodu bardziej niż jedzenie śniadań bogatych w węglowodany. 

 

Aby lepiej kontrolować ilość spożywanego pokarmu, spróbuj jeść śniadania bogate w białko i błonnik. Dużo białka znajdziesz w jajkach, twarogu czy rybach.

 

 

Kontakt

Kontakt

Finansowanie

Finansowanie

Nawigacja

Fundusze Europejskie
Ogólnopolskie Badanie Nałogów

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone

adres:
Upalna 1A lok. 76
15-668 Białystok

adres:
Upalna 1A lok. 76
15-668 Białystok

Ogólnopolskie Badanie Nałogów jest finansowane w ramach projektu: "Opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych, opartych na uczeniu maszynowym metod przewidywania i redukcji ryzyka nawrotów w uzależnieniach”.
Nr umowy o dofinansowanie POIR.01.01.01-00-1051/20-00. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Oś priorytetowa 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa. Działania 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw. Poddziałania 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.


Krótki opis projektu

Celem projektu jest opracowanie technologii nakierowanej na monitorowanie i przewidywanie ryzyka nawrotu w uzależnieniach i udzielenie wsparcia osobom w trakcie lub po terapii uzależnień w zakresie minimalizowania ryzyka nawrotu.


Wartość projektu: 8 625 487,79 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 6 101 863,76 PLN

Działania spółki są finansowane w ramach projektu: „Opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych, opartych na uczeniu maszynowym metod przewidywania i redukcji ryzyka nawrotów w uzależnieniach”. Nr umowy o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-1051/20-00. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 Osi priorytetowej 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa Działania 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw Poddziałania 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa

Krótki opis projektu

Uzależnienia są bardzo istotnym społecznie problemem, dotykającym około 9% społeczeństwa. Co roku z terapii uzależnień korzysta w Polsce około 350 000 osób, w USA 3,1 mln, w UK 627 000. Badania pokazują, że średnio 65% z tych ludzi wraca do uzależnienia w ciągu 2 lat po zakończeniu terapii. W każdym przypadku nawrót jest dramatem uzależnionego oraz jego bliskich. W wielu przypadkach kończy się śmiercią.


Wartość projektu: 8 625 487,79 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 6 101 863,76 PLN