Obserwuj nas w mediach społecznościowych:

Ogólnopolskie Badanie Nałogów
28 marca 2023

Sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem

Stres może działać na nas mobilizująco, motywować do działania i pomagać w rozwoju. Niestety może też paraliżować, powodować bardzo złe samopoczucie lub pozbawiać pewności siebie. Jest zjawiskiem nieuchronnym i nie da się go usunąć z życia codziennego.

 

Istnieje kilka technik radzenia sobie ze stresem. Większość z nich dotyczy codziennego dbania o siebie w sposób, który daje nam później zasoby do regulowania emocji podczas sytuacji stresowych.

 

Należą do nich:
 

  • dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez ćwiczenia i konsultacje ze specjalistami, jeśli jest taka potrzeba;
     
  • praktykowanie technik umożliwiających nam wyciszenie się po ciężkim dniu, takich jak np. joga, medytacja, spacery;
     
  • dbanie o swój sen i odpowiednią dietę.

 

Możesz też próbować technik uspokajania się w samej sytuacji stresowej. Są to:
 

  • praca z oddechem, polegająca na zwolnieniu oddechu w sytuacji stresowej i nadaniu mu odpowiedniego rytmu. Jednym z ćwiczeń tego typu jest próba spowolnienia swojego oddechu do 6 sekund wdechu, 6 sekund zatrzymania i 6 sekund wydechu. Już po 3 takich oddechach nasz organizm znacznie się uspokaja.
     
  • wizualizacja, która ma na celu tzw. mentalne oddzielenie się od sytuacji, która wywołuje stres. Zamknij oczy, wyobraź sobie, że znajdujesz się w jakimś wspaniałym dla Ciebie miejscu, zobacz i poczuj wszystko to, co Cię otacza – co widzisz, co słyszysz, co czujesz - im częściej będziesz sobie wyobrażać to miejsce, tym łatwiej i szybciej będziesz do niego wracać i się relaksować.
     
  • przeramowanie sytuacji – technika polegająca na zmianie kontekstu sytuacji stresującej. Na przykład, jeśli stresuje Cię rozmowa w pracy, możesz wcześniej w myślach wyobrazić sobie tę sytuację: siedzisz w sali konferencyjnej, a Twój kierownik krzyczy na Ciebie; przypomnij sobie jego głos, charakterystyczne gesty, mimikę - teraz zmień tę osobę w inną postać – kreuj go jak chcesz, przebieraj w zabawne ubrania. Po wszystkim przywołaj jeszcze raz jeszcze sytuację stresową i zobacz jak wiele się zmieniło.

 

Spróbuj i wybierz, która technika jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia!

 

Kontakt

Kontakt

Finansowanie

Finansowanie

Nawigacja

Fundusze Europejskie
Ogólnopolskie Badanie Nałogów

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone

adres:
Upalna 1A lok. 76
15-668 Białystok

adres:
Upalna 1A lok. 76
15-668 Białystok

Ogólnopolskie Badanie Nałogów jest finansowane w ramach projektu: "Opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych, opartych na uczeniu maszynowym metod przewidywania i redukcji ryzyka nawrotów w uzależnieniach”.
Nr umowy o dofinansowanie POIR.01.01.01-00-1051/20-00. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Oś priorytetowa 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa. Działania 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw. Poddziałania 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.


Krótki opis projektu

Celem projektu jest opracowanie technologii nakierowanej na monitorowanie i przewidywanie ryzyka nawrotu w uzależnieniach i udzielenie wsparcia osobom w trakcie lub po terapii uzależnień w zakresie minimalizowania ryzyka nawrotu.


Wartość projektu: 8 625 487,79 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 6 101 863,76 PLN

Działania spółki są finansowane w ramach projektu: „Opracowanie i zweryfikowanie w warunkach rzeczywistych, opartych na uczeniu maszynowym metod przewidywania i redukcji ryzyka nawrotów w uzależnieniach”. Nr umowy o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-1051/20-00. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 Osi priorytetowej 1: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa Działania 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw Poddziałania 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa

Krótki opis projektu

Uzależnienia są bardzo istotnym społecznie problemem, dotykającym około 9% społeczeństwa. Co roku z terapii uzależnień korzysta w Polsce około 350 000 osób, w USA 3,1 mln, w UK 627 000. Badania pokazują, że średnio 65% z tych ludzi wraca do uzależnienia w ciągu 2 lat po zakończeniu terapii. W każdym przypadku nawrót jest dramatem uzależnionego oraz jego bliskich. W wielu przypadkach kończy się śmiercią.


Wartość projektu: 8 625 487,79 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 6 101 863,76 PLN